Staff
List

Senior School Staff

Mr M J Beard

Headmaster

Mr C M Reynolds

Vice Master

Mr M T English

Deputy Head (Academic)

Mr A R Wilkes

Deputy Head (Pastoral)

Mr R H Chapman

Assistant Head (Head of Sixth Form)

Mr S A P FitzGerald

Assistant Head (Head of Middle School)

Mr P S Miller

Assistant Head (Director of Studies and Admissions) 

Ms L L Megaw

Assistant Head (Director of Communications and Engagement)

Deme Wardens 

Mr S C Walton

Baxter’s 

Mr J R L Orchard

Black Hawkins’

Mr T J Allen

Evans’ 

Mr J P Cooke

Flook’s

Mrs M Foster

Older’s 

Mrs A H Isaac

Underwood’s 

Sixth Form 

Mr R H Chapman

Head of Sixth Form 

Mrs H A Levy and Mr A H Hon

Deputy Heads of Sixth Form 

Lower School Wardens 

Mr E A Barnish

Head of Lower School

Miss E R Lodato

Entry Year Warden 

Mr O Bienias

Shell Year Warden

Art

Mr L A Farago

Head of Art 

Mrs K J Anthony

 

Ms S F Mackie

 

Mr J H Nichols

Also D&T 

Ms V E Trinder

Also D&T 

History of Art

Mr A M Mee

Head of History of Art; also English and Drama

Biology 

Ms K R Sander

Head of Biology 

Mrs C E Hawes

Also Head of Psychology

Mr A D Hurst

 

Mrs R J Lam

Also Head of Academic Enrichment (on maternity leave)

Miss N Oakley

 

Mrs F K Taylor

Also Duke of Edinburgh’s Award Scheme Coordinator (on maternity leave)

Dr A R Welch

Also Head of Examinations

Chemistry 

Mr E D Roberts

Head of Chemistry and Head of Science

Ms S N Adair

(on maternity leave)

Mr M J Beard

 

Miss A Chapman-Taylor

 

Mrs M Foster

 

Dr S Hoyle

 

Ms S R Reddy

 

Miss K F M Reeves

Also Assistant Director of Teaching and Learning and Duke of Edinburgh’s Award Scheme Coordinator

Classics 

Mr D J Woodhead

Head of Classics 

Mr T J Allen

 

Ms J E Lewis

 

Miss L E Lloyd

 

Mr A R M McAra

Also Events Coordinator

Drama 

Ms R H Baxter

Director of Drama 

Mr C M Abbott

Director in Residence 

Mr C J Bhantoa

 

Ms L A Bensted

Also English 

Mr A M Mee

Also English and Head of History of Art

Design & Technology 

Mr M J Cloke

Head of Design and Technology 

Ms K L Johnson

 

Mr J H Nichols

Also Art 

Mrs S L Slater

 

Ms V E Trinder

Also Art 

Economics 

Mr D G Hall

Head of Economics 

Miss Z N Gulamhussein

 

Mr A B Kirmani

 
English

Miss L C Birchenough

Head of English

Ms L A Bensted

Second in English; also Drama

Dr S M Christensen

 

Mr H Hardingham

Also Acting Head of Academic Enrichment

Mr L N Hughes

 

Mrs A H Isaac

 

Mrs L C McGill

(on maternity leave)

Mr A M Mee

Also Drama and Head of History of Art

Mr J R L Orchard

 

Ms E R Orlans

 

Mr J Thomson

 
Geography

Mr M B Murphy

Head of Geography 

Mr R H Chapman

 

Mr J M Firth

 

Mr S A P FitzGerald

 

Ms J N Porter

Also Director of Teaching and Learning 

Mrs L C Sproule

Also Schools Partnerships Coordinator

Miss E S Taylor

 

Mr P S Miller

 
History & Politics 

Mr A G Vaughan

Head of History

Ms J L Heaton

Head of Politics

Mr W D Alter

 

Mr T A B Hardy

 

Mr N Hillyard

 

Mrs L M Jenkins

 

Mr R C Johnson

 

Mrs H A Levy 

(on maternity leave)

Ms E R Lodato

 

Mr G E Owen

 

Mr A R Wilkes

 
Learning Support 

Mrs S K Thale

Head of Learning Support 

Ms T O'Neill

Co-ordinator of PSHEe

Ms M Tunbridge

 
Library 

Mrs P E Davison

Joint Head of Library

Mrs A D Roberts

Joint Head of Library

Mathematics and Computing

Mr C H Blyth

Head of Mathematics 

Mr S A Cork

Second in Mathematics and Coordinator of Computing

Mr D J Armitage

Also Duke of Edinburgh’s Award Scheme Coordinator

Mr E A Barnish

 

Mr A K Chandarana

 

Mr B Connolly

 

Mr A Davis

 

Mr J O Enemuwe

Also Assistant to Head of Examinations

Mr M J Hind

 

Mr A H Hon

 

Mrs A Mistry

 

Ms D Rathod

 

Mr C M Reynolds

 

Ms J C Root

 

Mr S W Sayeed

 

Mr G P Wayland

 
Modern Languages

Mr T P Underwood

Head of Modern Languages and Head of German

Miss A-F Alomapey

French Assistant

Miss C M Bandera

 

Mrs L E M Bernice

 

Mrs S C Brooks

 

Mr S J Button

 

Mr M T English

 

Ms S Y Hillier

Coordinator of Mandarin

Dr H L Laurenson

Head of Spanish 

Mrs R McCann

 

Miss B Peris

Spanish Assistant

Miss T B Postalian

 

Mrs C A Rancon

 

Ms M A Stiavetti

 

Miss N Schoenhagen

 

Mrs H I Wiedermann

Head of French

Music 

Mr C R Dawe

Director of Music 

Mr I C Gibson

Head of Academic Music

Mr B S Albu

Musician in Residence

Mr S C Walton

 
Philosophy

Dr K S Viswanathan

Head of Philosophy

Dr P Dawson

 
Physical Education  

Mr E P Sawtell

Director of Sport and Assistant Head of Sixth Form

Mr O Bienias

 

Mr J P Cooke

 

Mr J Diver

 

Mr L Greany

Head of Academic PE

Mr I J Thomas

 

Physics

Mr A J Westwood

Head of Physics

Dr A M Quirke

 

Dr G M Garstin

 

Mr B C Jenkins

 

Mr J D Powell

 

Psychology

Mrs C E Hawes

Head of Psychology; also Biology

Ms L L Megaw

 

Senior School Departmental Technicians and Assistants

Mrs T Pantelis

Biology Technician

Mrs M Goswami

Biology Technician

Mrs A Bull

Chemistry Technician

Mrs I G Wu

Chemistry Technician

Mr A Cemal

Physics Technician

Mr O McKenzie 

Physics Technician

Mr S Baker 

Art Technician

Mr G Williams

Art Technician

Mr N Stock

Design Technician

Mr M Hutchings

Theatre Manager

Miss C Reynolds

Drama Technician

Mr D Sanz

Library Assistant

Ms A Konkka

Music School Administrator

Senior School Support Staff

Mrs J A Scott

Headmaster's PA (Senior School)

Miss M Guarnieri

Deputy Heads' PA (Senior School)

Ms A Gibbons

Senior Admissions Secretary

Mrs L Quantick

School Admissions Secretary

Miss S Samuels

Senior School Secretary

Miss S Wesson

School Administrator (Senior School)

Mrs L McTavish

School Administrator (Senior School)

Mr P Borysenko

Facilities Controller 

Mr M Dimosi

Access Controller 

Mr G Kanapathipillai 

Access Controller 

Administration

Mr N Stock

Director of Operations

Ms J Cawdell

PA to the DoO

Mrs J Elliot-Waine

Health, Safety and ISI Compliance Manager

Mr N Mugridge

Finance Director 

Ms B Ziobro

Financial Controller 

Ms G Matalo

Management Accountant

Mr M James

Accounts Department

Mrs L Greenway

Fees and Finance Assistant

Miss H Newman

Head of Human Resources

Mrs O Gowie

HR Advisor

Mrs C Grundy

Payroll Supervisor

Miss A Sohail

Estates Manager 

Miss S von Maltzahn

Director of Development and Alumni Relations

Miss L de Bie

Development and Alumni Relations Officer

IT Staff

Mr P Samtani

Director of IT

Mr M Meilack

Network Manager 

Mrs K Chang

IT Technician

Mr M Hussen

IT Technician

Mr R Chung

Multimedia Technician

Mr O Qureshi

Digital Media Technician

Exams & Student Records

Miss K Varnava 

Exams and Assessment Officer

Ms D Malyan

SIMS Manager

Ms E Wallace

SIMS Administrator

Medical Staff

Dr A Stuart MB BS MRCGP

School Doctor, Senior School

Mrs S Marks, BA Bristol University

School Counsellor

Mrs L Harper, RGN 

Nurse Co-ordinator; Senior School Nurse

Dr C Choi BSc MBBS DRCOG DFFP MRCGP

School Doctor, Junior Branch

Mrs M Mintz RGN RSCN

Senior Junior Branch School Nurse

Ms M De Souza BSc, RGN

School Nurse, Fields

Ms S Moodey RGN

Part-time Nurse

Junior Branch Staff

JB Senior Management Team

Mr L Hayward

Headmaster

Mr M Albini

Deputy Head (Curriculum)

Mr D Edwards

Deputy Head (Pastoral)

JB Senior Teachers

Ms R Pfizenmaier Taylor

History Co-ordinator, Year 5 Form Tutor, English Teacher

Miss H Tipper

Maths Co-ordinator

JB Teaching Staff

Mr L Churchill

Year 3 Form Tutor, English, Maths, Games, ICT Teacher

Mr D Cook

Year 5 Form Tutor, English, Maths, PE, Games, Science, Geography Teacher

Mrs E Crossley

Art and Design and Technology Teacher

Mr M de Caries

Design and Technology Co-ordinator

Mr S Hall

Housemaster, Eve; English Co-ordinator

Mr W Jones

PE, Games, Science, History, Geography Teacher

Miss R Kusionowicz

Year 4 Form Tutor, English, MFL, Naths, ICT, Science, Geography, PSHEE

Mr M Lall-Chopra

Housemaster, Simmons; ICT Co-ordinator, Year 6 Form Tutor, Maths, Games Teacher

Mr A Lambe

Year 4 Tutor Geography Co-ordinator, English, Maths, Games Teacher

Mrs C O’Leary

Drama, SEN Teacher

Mr S Lanigan-O’Keeffe

Music Co-ordinator

Miss A McKaughan

PSHEE Co-ordinator, Year 3 Form Tutor, English, Maths Teacher

Mrs S Miller

Learning Support

Miss S Norman

Year 3 Form Tutor, English, Maths, Art, D&T, Geography Teacher

Mr J Thomas

Drama Co-ordinator

Mr J Tomas-Merrills

Year 4 Form Tutor, English, Maths, Science, Games Teacher

Miss J Przygoda

MFL Co-ordinator, History

Mr J Thomas

Drama Co-ordinator, English Word, English Reading

Miss L Trinnaman

Science Co-ordinator, Year 6 Form Tutor, Science, Games Teacher

Mr A Tyson

Year 5 Form Tutor, English, Maths, Games Teacher

Mr A Walliker

Housemaster Campbell, Games Co-ordinator

Miss E Waterhouse

Art Co-ordinator, Year 6 Form Tutor, Display

JB Support Staff

Miss F Bostock

School Secretary

Miss D Campbell

Headmaster’s Secretary

Mrs P Casey

Librarian/Administrator

Dr C Choi

Visiting School Doctor

Miss J Cox

Art, D&T and Science Technician

Ms M DeSouza

JB Nurse

Mr G Karabulut

Catering Manager

Miss K McEvoy

Teaching Assistant

Mrs M Mintz

JB Senior Nurse

Mr L Pop

ICT Consultant

Ms E Rattan

Learning Support Assistant

Mrs N Tree

Teaching Assistant

Ms N Hines

Art, D&T and Science Technician

Mr L Varani

Caretaker

UCS Pre-Prep School

Dr Zoe Dunn

Headmistress

Miss N Watt

Deputy Head; Head of EYFS

Ms S Campbell

Director of Studies; Class Teacher 

Ms J Engelberg

Enhanced Learning Co-ordinator

Miss S Hasson

Class Teacher

Miss Lizzy Szekely

Class Teacher

Miss G Shein

Class Teacher

Miss R Robinson

Class Teacher

Ms S Theis

Class Teacher

Mrs S Ryan

Class Teacher 

Miss K Price

SEN/EAL Support Teacher

Mrs T Troy

Head of Art and DT

Miss L Weston

Head of PE

Ms S Pateman

Head of Music

Classroom Assistants

Miss J Free (Maternity Leave)

 

Ms N Wembly

 

Mr G Hammet

 

Mr E Cooper

 

Miss A Hirt

 

Miss E Mandic

 

Mr J McFarland

 

Miss V Rowson

 

Ms J Yorke

 

Ms S Stratton

 

Support Staff/Peri Staff

Mrs S Hammond

Headmistress's PA/Admissions Secretary

Ms G Holmes

Administrative Assistant

Ms D Mayne

First Aider

Mr J Zotes Mansilla

Caretaker 

Ms F Band

Cleaner 

Mr S Howells 

Cleaner 

Margaret Cazpor

Piano Teacher

Jaga Klimaszewska

Violin Teacher

Today

No Events Today

Contact us

PRE-PREP

36 COLLEGE CRESCENT
HAMPSTEAD
LONDON
NW3 5LF

TEL: 020 7722 4433

EMAIL:
PRE-PREP@UCS.ORG.UK

JUNIOR BRANCH

11 HOLLY HILL
HAMPSTEAD
LONDON
NW3 6QN

TEL: 020 7435 3068
FAX: 020 7435 7332

EMAIL:
JUNIORBRANCH@UCS.ORG.UK

SENIOR SCHOOL

FROGNAL
HAMPSTEAD
LONDON
NW3 6XH

TEL: 020 7435 2215
FAX: 020 7433 2111

EMAIL:
SENIORSCHOOL@UCS.ORG.UK

SIXTH FORM

FROGNAL
HAMPSTEAD
LONDON
NW3 6XH

TEL: 020 7435 2215
FAX: 020 7433 2111

EMAIL:
SENIORSCHOOL@UCS.ORG.UK

UCS Playing Fields

Farm Avenue
(Entrance via Ranulf Road)
Cricklewood
NW2 2BH